Atölye İ - İnayet Türkoğlu  
 

- Kayseri Cumhuriyet Anıtı -
 
Kayseri Cumhuriyet Anıtını oluştururken; işin başında Kayseri Büyükşehir Belediyesi bize meydanı gösterip buraya bir Atatürk Anıtı istediklerini bildirdiler. Tabi bu işe birkaç üniversitenin güzel sanatlar bölümünden öğretim görevlileri de talip olup teklif hazırlamışlar.

Biz Kayseri ve yöresini gezip bu tarihi ve coğrafi özellikleri araştırdıktan daha sonra Kayseri ile ilgili
9 adet değişik kitap okuduk. Sonunda burada Selçukluların izine çok rastladık.

Selçukluların simgesi olan çiftbaşlı kartalı ana tema olarak işlemeye karar verdik. Kartalın kanatlarında milli mücadeleyi simgeleyen rölyefler, gövdede Atatürk’ün Kayseri’ye gelişindeki Kayserililere vermiş olduğu Nutuk’un yazı ve rölyefi, pençelerin olduğu yerde Atatürk’ün hareket halindeki 3.50 m. boyutundaki heykelini işledik. Kanatların uç kısımlarında yani teleklerde Kayseri’de yaşamış olan Hitit Roma Bizans Danişmend Selçuklu ve Osmanlı’yı simgeleyen rölyef ve bu medeniyetlerle ilgili kısa bilgileri Mehmet Çayırdağlı’nın yardımlarıyla oluşturduk.

Kartalın sağ kanadında milli mücadeleyi simgeleyen 2,70x11 m. boyutlarında bronz yüksek kabartma rölyefler vardır. Bu bronzların dökümünde de şimdiye kadar kullanılan en büyük boyut kullanıldı. 2,00x2,70 m. ebatlarında parçalar döküldü.

Medeniyetleri anlatan teleklerde yine o medeniyetlerin simgeleşmiş olan rölyeflerini geçmişten günümüze bakış penceresi diye adlandırdığımız pencerelerden medeniyetleri simgelenmiş olan sonsuzluk motifleri ve su yollarını kullandık. Bunların dökümleri yine yekpare bronz olarak döküldü. 2,00x2,61 m.

Kartalın sol kanadında 2,70x11 m. boyutlarında Kayseri lisesi öğrencilerinin milli mücadeleye katılışlarını simgeleyen yüksek kabartma rölyefleri yine teleklerde Kayseride yaşamış olan Danişmend Selçuklu ve Osmanlıların simgeleri haline gelmiş rölyefleri yeralmaktadır.

Geçmişten günümüze bakış pencerelerinde bu medeniyetlerin çok kullanmış oldukları su yolları ve sonsuzluk motifleri yekpare bronz olarak kullandık.

Bir baştan bir başa 75 m. olan bu anıt 3,50 m. yüksekliğindedir.
Bu anıtın oluşumunda 27 ton bronz kullanıldı. 20 aylık çalışmanın ürünüdür.

Bu anıtın oluşmasında Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin bize sonsuz destekleri olmuştur.

Başta Başkan Mehmet Özhaseki, Mehmet Çayırdağlı, Kemalettin Tekinsoy, Mehmet Tarınç, Ömer Tekinel, İsmail Güngör, Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem, Mimar Turan Elmaağaçlı’ya çok teşekkür ederiz.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı Anıtının oluşum aşamalarını izlemek için buraya tıklayın.

 

web tasarım
ebruli

Copyright © 2008 - www.atolyei.com - Her hakkı saklıdır.